W ostatnim czasie nasi uczniowie w szczególny sposób poszukiwali swojej tożsamości narodowej. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki i włączyliśmy się do akcji Szkoła Pamięta, której głównym celem było „zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności”. W październiku i listopadzie wspominaliśmy naszych bliskich oraz osoby, które zapisały się na kartach historii.
Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla nas Polaków. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy VII i VIII podczas przeprowadzonych zajęć edukacyjnych.
Uczniowie klasy IV poznawali odwagę i poświęcenie mieszkańców Turzego Pola, którzy podczas II wojny światowej ratowali życie Żydów, ukrywających się w okolicy. Odwiedziliśmy miejsce, w którym postawiono obelisk wraz z tablicą poświęconą zamordowanej rodzinie żydowskiej, ukrywającej się w lesie w Turzym Polu. Przewodnikiem po historii tutejszej ludności stała się dla uczniów książka „Turze Pole. Dziedzictwo historyczne i kulturowe rodzinnej wsi prof. Waleriana Pańki”. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie legendę o kwiecie paproci.
Czwartoklasiści odwiedzili również cmentarz w Jasionowie, na którym spoczywają nasi najbliżsi oraz nasz Patron – prof. Walerian Pańko. Znicze zabłysły także na zapomnianych grobach. W ten sposób upamiętniliśmy zmarłych oraz oddaliśmy wyraz bliskości i troski o nich.