Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji corocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

 

Krótki spektakl pt.” „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na świecie?” oraz piosenka „Nasza szkoła” przygotowane zostały przez uczniów klasy VI- szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Samorząd uczniowski złożył serdeczne życzenia oraz wręczył „zdrowe upominki”   Pani Dyrektor, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi pracującym w naszej szkole.

Kolejnym punktem była krótka przemowa oraz  wręczanie nagród przyznanych przez Dyrektora Panią Zuzannę Konieczną wybranym nauczycielom i pracownikom obsługi.

Katarzyna Federkiewicz

 

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Gdy spoglądam w głąb mej duszy
Widzę jego twarz.
Twarz uśmiechniętą, pełną radości.
To on, nauczyciel
Obdarza mnie wiedzą,
Uczy o świecie.
Jego słowa brzmią tak ciepło,
Jak rozgrzane żarem ognisko.
Ognisko wiedzy, ognisko prawdy.
Poznaję wówczas świat na nowo.
Ma dusza rozkwita
Uwalnia się ze szponów niewiedzy.
Obdarowując mnie szczerze
chęcią nauki.

Dzień 14 października jest w Polsce obchodzony jako dzień upamiętniający dokonania Komisji Edukacji Narodowej, ale też dzień, w którym tradycyjnie dziękujemy nauczycielom za ich pracę.

Komisja Edukacji Narodowejpierwsze w Polsce, a także w Europie ministerstwo oświaty publicznej – została powołana 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Jej członkami zostali uczeni i artyści skupieni wokół osoby  niekwestionowanego lidera – Hugona Kołłątaja. Zasługi i dokonania Komisji są nie do przecenienia. Poza reorganizacją systemu szkolnictwa w Polsce, opracowaniem nowych programów nauczania, utworzeniem seminariów nauczycielskich dostarczających dobrze wyedukowanych nauczycieli, ogromną zasługą Komisji było wprowadzenie do szkół nauczania w języku polskim. Kadra nauczycielska (licząca kilkadziesiąt tysięcy osób) wykształcona i wychowana w oparciu o ideały i zasady opracowane przez Komisję, kontynuowała swą działalność jeszcze długo po utracie przez Polskę niepodległości. Dzisiaj to my – pomni historycznych zdarzeń – jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami tych szlachetnych ideałów.

 

W naszej szkole – jak co roku – uroczyście obchodziliśmy święto wszystkich pracowników edukacji. Słowa podziękowania za rzetelną, sumienną i owocną pracę, a także na każdy uśmiech, cierpliwość, życzliwość i wyrozumiałość skierowali do nauczycieli: Dyrektor szkoły – Pani Zuzanna Konieczna oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Życzenia dalszej owocnej pracy poprzedzone zostały programem artystycznym przygotowanym przez uczniów szkoły, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Federkiewicz. Zebrani mogli się dowiedzieć, skąd wzięło się powiedzenie: „Obyś cudze dzieci uczył!”, a także wysłuchać – adekwatnych do okoliczności – piosenek wykonanych po mistrzowsku przez nasze uczennice obdarzone wyjątkowymi zdolnościami muzycznymi.

Tradycją stało się, że z okazji Dnia Nauczyciela przyznawane są nauczycielom różnorodne nagrody i odznaczenia. W samej szkole to nagrody dyrektora. Otrzymali je nauczyciele wybitni, którzy w ostatnim roku szkolnym szczególnie na nie zasłużyli. Pośród tegorocznych nagrodzonych są nauczyciele, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły, rozwijali uzdolnienia uczniów, przygotowując ich  do udziału w konkursach przedmiotowych oraz              w rozmaitych konkursach tematycznych, rozwijali talenty artystyczne i sportowe uczniów, co owocowało uhonorowaniem ich medalami, pucharami i dyplomami.

Nagrodzeni zostali także nauczyciele uczący swoich uczniów wrażliwości, otwartości, poszanowania inności i poświęcenia, oraz ci, którzy swój czas poświęcają uczniom                             z trudnościami w nauce lub potrzebującym szeroko rozumianej pomocy i wsparcia. Wszystkim nagrodzonym najserdeczniej gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

Nagrodę z rąk Burmistrza otrzymały Panie: Renata Kośmider i Agnieszka Wojtowicz, a Nagrodę Dyrektora: Panie: Maria Pelc, Justyna Kucharska, Beata Konieczna, Jolanta Rozenbajgier, Edyta Kopczyk, Elżbieta Władyka, Katarzyna Nastał, oraz Panowie: Marek Grządziel, Lesław Błaż, Janusz Kondoł.

Marzanna Pańko-Wojtowicz