O Bezpiecznym Internecie w Zespole Szkół w Turzym Polu
7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy świat na lepsze”. Do tegorocznej 13. edycji zgłoszona została również nasza szkoła. W ostatnich dniach podjęliśmy szereg intensywnych działań profilaktycznych mających na celu zaznajomienie uczniów z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie oraz omówiliśmy zasady korzystania z komputera.
Pierwszym etapem powyższego przedsięwzięcia było rozwieszenie plakatów i informacji o DBI. W klasach gimnazjalnych przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem materiałów otrzymanych z Polskiego Centrum Programu Safer Internet – „Gdzie jest Mimi?”. Ogłoszony został konkurs plastyczny dla całej społeczności szkolnej: dla grup 0 – III pod hasłem „Bezpiecznie korzystam z komputera i Internetu”, a dla klas IV-III gimnazjum „Bezpiecznie w sieci”.
O bezpiecznym korzystaniu z komputera, w tym z Internetu rozmawialiśmy w oddziałach przedszkolnych 27 lutego. Przedszkolaki rozpoczęły zajęcia od stworzenia „Sieci imion”, a następnie wysłuchały bajki biblioterapeutycznej pt. „Komputerowe królestwo Bobrusia” Lidii Ippoldt, o której chętnie i żywo rozmawiały. Bardzo przejęły się losem Bobrusia, który tak dużo przesiadywał przed komputerem, że odeszły od niego wszystkie zabawki i obrazili się koledzy. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, jak to w bajce, a dzieci dowiedziały się, jak rozsądnie korzystać z komputerów, tabletów i telefonów. Omówiły zalety i wady tych mediów, a także sprawdziły się w zadaniach i quizach związanych z tematem. Na koniec dzieci wymieniły inne formy spędzania czasu, które są ciekawe i lepsze, niż przesiadywanie na komputerze oraz namalowały je w formie rysunków i kolorowanek. To był dzień pełen wrażeń dla maluchów; mamy nadzieję, że przyniesie im też wiele korzyści.
1 marca w szkole odbyła się premiera spektaklu „Internet to nie wszystko” przygotowanego przez klasę II gimnazjum. Program artystyczny zwrócił uwagę na skutki uzależnienia od Internetu, przede wszystkim na osłabienie więzi emocjonalnych z bliskimi osobami – przyjaciółmi i rodziną. Ponadto niósł przesłanie, iż prawdziwy przyjaciel pamięta o drugim człowieku i umie go dostrzec w rzeczywistym świecie. Internet jest potężnym medium, które można wykorzystać w służbie człowiekowi i zdobywaniu ciekawych informacji, ale najważniejsze to „mieć serce i patrzeć sercem” na drugą osobę a nie tylko na siebie.
Obsadę spektaklu tworzyli uczniowie: Barbara Nastał w roli Basi (Kopciuszka); Martyna Wrona i Oliwia Mendyka jako złe siostry; Łukasz Komski w kreacji Księcia; Emilia Pawlikowska – macocha, gość; Mateusz Fiedeń – ojciec, gość; Urszula Wojtowicz w roli Wróżki Googluszki, gościa; Przemysław Konieczny, Korneliusz Górski – goście na przyjęciu.
Finałem naszego przedsięwzięcia było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i uroczyste wręczenie nagród. Oto wyniki konkursu:
0 (grupa młodsza )
I miejsce – Paulina Pelc
Wyróżnienie – Julia Kogut, Jakub Florczak
0 ( grupa starsza)
I miejsce -Weronika Wielgosz
Wyróżnienie- Mikołaj Zgłobicki
Klasy I-III
I miejsce – Karol Florczak
Wyróżnienie – Szymon Fiedeń
Klasy IV – VI
I miejsce – Wiktoria Kędra
I Wyróżnienie – Julia Komska
II Wyróżnienie – Hubert Puszkar
Gimnazjum
I miejsce – Laura Hędrzak
I wyróżnienie- Kamil Hunia
II wyróżnienie – Natalia Futyma
Gratulujemy!!!
Koordynatorami przedsięwzięcia w szkole byli: Pani Beata Konieczna – pedagog szkolny oraz Pan Wojciech Ryń – nauczyciel informatyki, natomiast w oddziałach przedszkolnych pani pedagog oraz pani Justyna Kucharska – wychowawczyni grupy młodszej.
Dziękujemy pani dyrektor Zuzannie Koniecznej za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Beata Konieczna, Justyna Kucharska
Zdjęcia z akademii – KLIK